Úrad práce, ľudia čo poznám love you too

Autor: Silvia Augustínová | 25.6.2012 o 15:10 | (upravené 25.6.2012 o 22:42) Karma článku: 11,77 | Prečítané:  2304x

Na úrad práce nedávno začala chodiť aj moja známa. V rámci jej obdobia hľadania práce sa jej vyskytla možnosť práce na dohodu. Informovala teda svoju paniu úradníčku, že bude mať prácu na dohodu, a že zarobí viac ako jej to povoľuje zákon, aby stále mohla zostať prihlásená na úrade práce. Pania úradníčka povedala, že neni problém a dala jej termín na ďalšie stretnutie s ňou – 20. júna. Známa "dohodovala" od 1. do 31.mája.

Na stretnutie 20. júna prišla aj s papierom o dohode. Pani úradníčka zistila, že zarobila viac ako jej to povoľuje zákon, a teda ju musí odhlásiť z evidencie. Keďže „dohodovala“ od 1. mája, odhlásila ju spätne od 1. mája. Naši najmilší zákonodarci mysleli na takéto prípady a spätné odhlásenie z úradu práce zákon umožňuje. Prihlásiť ju však pani úradníčka vedela až od 20. júna, lebo až vtedy sa ukázala na úrade práce, lebo jej táto pani úradníčka dala takýto dátum. Spätne od 1. júna ju prihlásiť nemohla, lebo zákon na takéto veci nemyslí. Ako iste dobre viete, pokiaľ ste dobrovoľne nezamestnaní, hradíte si zdravotné poistenie sami a stojí vás to cca 47 EUR mesačne. Pokiaľ ste prihlásení na úrade práce, hradí ho za vás štát. Známa bola na úrade prihlásená asi od januára alebo februára, potom ju pani úradníčka spätne kvôli zárobku na dohodu odhlásila. Spätne ju však už prihlásiť nevedela a tak si musí platiť 20 dní zdravotného poistenia, hoci tento humbuk nie je jej vina. Keby pani úradníčka trocha rozmýšľala, dala by jej dátum hneď po skončení práce na dohodu, aby ju mohla spätne odhlásiť a potom hneď zahlásiť. Toto by nenapadlo ani mňa a asi ani veľa iných dohodárov či brigádnikov prihlásených na úrade práce, takže pozor na panie úradničky, aby ste si nakoniec neplatili sami zdravotné poistenie. Čo už, Welcome to Slovakia, do krajiny neobmedzených možností a toho čo sa nedá, kde sa retrospektívne zavádzajú poplatky pre študentov vysokých škôl, kde sa platia zdravotné a iné odvody, ale nič za ne nedostanete späť, a kde 40% voličov dá svoj hlas tej „najsociálnejšej“ strane (nieže by sa tu niečo z toho čo tu máme voliť naozaj dalo).
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?