Dva najneférovejšie počiny v slovenskom školstve

Autor: Silvia Augustínová | 21.10.2011 o 20:14 | (upravené 22.10.2011 o 15:21) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1715x

Myslím si, že vzdelávanie na Slovensku je zlé. A je veľa vecí, ktoré sú v ňom zlé. Raz, keď som ešte študovala na VŠ, zavítal k nám na návštevu jeden z ex-ministrov školstva. Hovoril presný opak toho, čo som si myslela ja – aké kvalitné je slovenské školstvo. Keď nastal čas otázok, prihlásila som sa a povedala som mu svoj názor. Ale nie o tom som chcela, o tom bude iný blog.

V slovenskom školstve ma veľmi nahnevali dve veci, i keď sa už netýkali mňa. Prvou bola povinná maturita z piatich predmetov, pri čom jeden z nich musí byť prírodovedný. Podľa mňa je už len tá maturita úplná zbytočnosť v takej forme, v akej existuje teraz, ale povinný piaty predmet – prírodovedný to bol už veľmi veľký nezmysel. Podľa mojich najnovších informácií sa už opätovne maturuje len zo štyroch predmetov. Tak aspoň jeden nezmysel bol zažehnaný :) Druhou bolo spoplatnenie VŠ štúdia pre tých, ktorí študujú dve školy a pre tých, ktorí prekročili štandardnú dĺžku štúdia. Hoci si myslím, že ani keby sa v SR platilo 10,000 EUR ročne za VŠ, nič by im to nepridalo na kvalite (česť výnimkám, napr. FSEV UK, ktorá je na slovenské i európske pomery dosť kvalitná i bez spoplatnenia štúdia), spoplatnenie štúdia až tak nevadí Neverím, že sa tým skvalitnia VŠ, na druhú stranu však chápem, prečo by štúdium bezplatné byť nemalo. Tiež mi ani trocha nevadí spoplatnenie druhej študovanej VŠ a spoplatnenie za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia. Čo mi vadilo, o to veľmi, bola retrospektivita, s akou to vtedy vláda najsociálnejšieho Róberta Fica urobila. Za školy zrazu museli platiť aj tí, ktorí v čase keď študovali, nechali školu či ju prerušili, nevedeli, že raz za to budú musieť zaplatiť. Taktiež študenti, ktorí sa zapisovali na druhú školu nevedeli, že za ňu budú platiť. Ak by nezaplatili za to, čo už odštudovali na druhej škole, nemohli by dokončiť ani tú prvú. Rovnako študenti, ktorí už pred prijatím zákona študovali napr. tri roky, mali zrazu za tie tri roky „po novom“ platiť. Podľa mňa a veľa iných, vrátane politikov, to bolo retrospektívne, protiústavné a nespravodlivé. Vláda sa vymenila, a na tento problém sa nejako pozabudlo. Tak to teda aspoň touto cestou pripomínam. Byť na mne, vrátim týmto študentom ich peniaze, ktoré zaplatili za neférové retrospektívne prijatie zákona.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?